Oregano!

 

      Oregano je prírodné antibiotikum, jeho schopnosť hubiť baktérie je porovnateľná s penicilínom. Navyše je podstatne lacnejšie, ako cena niektorých liekov. Znižuje príznaky nachladenia a influenzy, čistí dýchacie cesty a zmierňuje kašeľ. Ale zmierňuje aj zápal nosných dutín, tiaž zápal pľúc. Odstráni kurie oká, ale aj lupiny z pokožky hlavy, pomáha pri bolestiach kĺbov a navyše upokojuje nervy.

 Neváhajte a doplňte si lekárničku oreganovým olejom

      Podľa správy vedeckého magazínu Science Daily je oreganový olej účinný aj proti baktériám staphylococcus, jeho účinnosť je porovnateľná s antibakteriálnym účinkom penicilínu.

 Staphylococcus hrá výraznú úlohu pri vzniku epidémií  a kmene baktérií sú už voči mnohým antibiotikám rezidentné.

 

Oreganový olej je účinný proti mnohým druhom baktérií

      Profesor Paul Belaiche z Parížskej Lekárskej fakulty, zaoberajúci sa aromaterapiou od sedemdesiatych rokov, svojimi početnými pokusmi s oreganovým olejom dokázal jeho účinky. 

Prostriedok sa osvedčil byť účinným proti často zákerným skupinám baktérií: v laboratórnych podmienkach oreganový olej zničil napr.: 96 %baktérií pneumococcus, taktiež 92 % neisseria, proteus a staphylococcus. Pneomococcus spôsobuje infekcie ako zápal mozgových blán, zápal pľúc, infekcie uší či zápal lícnych dutín.

      Medzi kmene neisseria patrí baktéria spôsobujúca pohlavné choroby neisseria gonorrhoeae, ako aj inak zvaná neisseria meningitidis, memingococcus parazit, ktorý spôsobuje tiež ťažké nákazy, napr. zápal mozgových blán, otravu krvi. 

Proteus spôsobuje črevné infekcie,  staphylococcus je tiež zodpovedný za skupinové otravy jedlom sprevádzané akútnym zvracaním.

      Oreganový olej naďalej zničil 83% baktérií streptococcus a 78% enterococcus.

Jednotlivé druhy streptococcus zodpovedajú za akútny zápal hrdla, baktérie  enterococcus hrajú rolu pri infekciách močových ciest, infekciách rán, ale aj anorexiou

      Profesor Belaiche pokusmi dokázal, že oreganový olej je účinný aj proti baktériám candida (zničil ich 78%), ako aj baktérie klebsiella, zodpovedných za infekcie pľúc.  (tiež ich zahubil 78 %).

Jeden mexický výskum v prípade ťažkej infekcie giardias, spojenej s hnačkami uznal účinným oreganový olej, americký výskum  upozorňuje na jeho veľmi prestížne antibakteriálne účinkyproti takými rozšírenými parazitami ako je  staphylococcus, az E. coli a listeria. Nakoniec aj britský výskum vyzdvihol účinok oreganového oleja voči 25 rôznym baktériám.

 

      Teda príroda ľudstvo obdarila s jedným vzácnym antibiotikom – a naozaj si zaslúži miesto v domácej lekárničke. Oregano poznáme hlavne ako korenie – sušený pamajorán, najčastejšie používaný v talianskej kuchyni na ochucovanie fazule, paradajok, mäsa či rýb.

Ako čaj ho používame proti kašľu a proti nádche.

 

Výborná čajová zmes na vypotenie proti nachladeniu

Zmiešame 1-1 bal.  Oregana, kvetu bazy, lipového kvetu, harmančeka, majoránky.

2-3 lyžice tejto zmesi varíme 1 – 2 min v 1l vody. Odvar precedíme na jemnom sitku a viackrát denne teplý popíjame

 

Životné liečivé rastlinky!

Prastarý indický mnísi tvrdia, že cibuľa, cesnak a ďumbier sú tri korene života.

Bazalka, kôpor a oregano zasa tri liečivé bylinky života.

 

 

 

TOPlist