Očista práčky

     Mnohé z Vás určite zacítili pri svojej pračke čudný , neprijemný zápach. Calgon ste určite vyskúšali, aby ste predlžili život svojej vernej pomocničke - ako nás presviedčajú agresívne reklamy. A tu je rada od opravára pračiek. Pračku je nutné 2 x do roka generálne očistiť . Potrebujete k tomu 1 kg kryštálovej sody ( natrium carbonat- washing soda) dostanete ju kúpiť v predajniach polnohosp. a vinohrad. potrieb a aj v drogériach, plus 1 liter bieleho alk. 8% octu (môže byť aj normálny -nebiely.)

POSTUP:

- priamo do bubna pračky nalejeme 3-4 l vody, potom k tomu prilejeme pripravený roztok kryštalovej sody (natrium carbonat) s vriacou vodou. Zatvoríme pračku. Nastavime na max. teplotu 95°C (program na biele pradlo). NIE na predpranie! Len na hlavný dlhý program. Znamená,že perie prázdna pračka na 95° C! Čim dlhši (časovo) program, tým lepšie. Program odperie do konca so všetkými funkciami . V priebehu prania sa može v "bubne" mierne peniť. To soda rozpúšťa všetky staré nanesené zvyšky pracích a avivážnych prostriedkov .  Na konci pračku vypnuť a vyčistit filter.

POSTUP treba ZPAKOVAŤ, ale teraz s našim 8% ZÁZRAKOM -octom :). Pračku znovu nastavíme na max. teplotu 95°C a na najdlhší program bez predprania. Ocot - 1 LITER nalejeme priamo do dózovacieho otvoru na prací prašok. Ocot zlikviduje všetky možné plesne nahromadené na nedostupných miestach našej pomocničky -pračky. Takúto generálnu očistu našej pračky sa odporúča urobiť 2 x ročne. Je to efektívnejšie ako používať drahý a nie celkom osvedčený Calgon . Skúste !

     Hodnotenie mojich známich a mňa: výsledok je veľmi uspokojujúci. Predpokladané náklady: sóda cca 1 euro, ocot cca 0,40 euro+cena vody a elektrickej energie. Skúste porovnať s cenou Calgónu!!!

TOPlist