Je kuchynský ocot iba obyčajný ocot?

Ocot si v domácnostiach poslednú dobou buduje silnú pozíciu nielen ako potravina, ale i ako čistiaci prostriedok alebo súčasť najrôznejších kozmetických procedúr. Máme pre vás 30 tipov na jeho 
využitie! Ostatne ocot isto oceníte i pri starostlivosti o svoju kúpeľňu

1. Zbaví vás plesne na závese - Sprchový záves je vďačným miestom, čo sa bujnenia najrôznejších plesní týka. Naneste na postihnuté miesta ocot a kefou pleseň odstráňte. Okrem toho, že bude záves čistý, bude i dezinfikovaný.

2. Bojuje s vodným kameňom - Sprchovú hlavicu, ktorá už nefunguje tak, ako by mala, prosto ponorte na 10 minút do zmesi vody a octu. Vodný kameň sa krásne rozpustí. To samé platí i o kohútikoch.

3. Zaručí lesk zrkadlu - Ako nové sa bude lesknúť zrkadlo, ak ho omyjete vodou s octom. A nebudete si musieť lámať hlavu ani so šmuhami!

4. Vybieli špáry - Medzi kachličkami v kúpeľni sa tiež hromadia najrôznejšie usadeniny, o plesni ani nehovoriac. Postriekajte ich octom a potom omyte. Budú preč.

5. Odstráni usadeniny - Pokiaľ vás trápia usadeniny v záchodovej myse, i s nimi vám ocot pomôže. Nalejte dva šálky tohto univerzálneho "zázraku" do mysy a nechajte pôsobiť cez noc.

6. Vyčistí vaňu – To tiež platí i pre usadeniny a vodný kameň vo vani. Pokiaľ chcete navyše dodať vani jej pôvodnú žiarivo bielu farbu, pomôžte  si i sódou. V kombinácii s octom je neprekonateľná.

Ocot však ocenia i kutili !

7. Poradí si z hrdzou - Zhrdzaveli vám skrutky a matky (nehovoriac o ostatných dielenských potrebách)? Potom ich namočte do octu a nechajte ho nejakú chvíľu pôsobiť. Budú ako nové.

8. Pomôže zo sadrou - Pokiaľ už vás unavuje, ako musíte dookola rozrábať sadru, pretože stuhla na kameň, skúste do zmesi pridať pár kvapiek octu. Sadra bude tuhnúť o niečo pomalšie (ale nebojte, nakoniec stuhne).

9. Uľahčí strhávanie tapiet - Staré tapety vedia byť pekne odolné, keď sa ich chcete zbaviť. Ale skúste ich nastriekať octom a uvidíte, ako pôjdu dole!

10. Zaistí stierače ako nové - Vôbec nie je na škodu čas od času poriadne vyčistiť stierače. Použite na nich ocot, odstráni akúkoľvek špinu a mastnotu.

Mimochodom, pokiaľ bojujete každý rok so zostatkami diaľničnej známky, odstránite ich rovnako pomocou octu.

11. Bojuje proti námraze - Škrabanie skiel na aute vám ocot tiež uľahčí - stačí ich nastriekať zmesou troch dielov octu a jedného dielu vody. Pokiaľ s ňou navyše sklo potriete, bude sa aj horšie tvoriť. 

Ocot ako univerzálny pomocník pri upratovaní. Kde všade sa bude hodiť?

12. Vráti lesk a farbu drevu – Ak máte doma drevený nábytok či obloženie, oživte ich zmesou octu a oleja, ktorou navyše drevo vyživíte, a tým mu zaistíte dlhšiu životnosť. Ako na to? Stačí v 1/2 litra teplej vody zmiešať 2 lyžice olivového oleja a 4 lyžice jablčného octu. Nábytok otrite a preleštite.

13. Zatočí s plesňou v kúte - Pokiaľ bojujete s plesňou vo vlhkom kúte miestnosti, naplňte biely vinný ocot do ostrekovače a zasiahnutú stenu postriekajte.

14. Hodí sa na podlahy - Prakticky s ním môžete vytierať akékoľvek povrchy (samozrejme zriedeným vodou). Nielenže odstráni nečistoty, ale tiež 
dezinfikuje a oživí farby.

15. Vyčistí koberec Pokiaľ vás trápia nevzhľadné škvrny na behúni, zmiešajte 1/2 šálku octu 2 lyžice soli a naneste na škvrnu.

16. Odmastí radiátor i digestor - Mastný prach sa upratuje len veľmi ťažko, takže si pomôžte octom (riedeným či neriedeným) a uvidíte, ako rýchlo pôjde mastnota dole! To samé platí i pre žalúzie.

17. Naleští okná... - Pridajte ocot do vody s tradičným prostriedkom, ktorý používate na mytie okien. Nielenže si uľahčíte samotné mytie, ale sklo sa 
bude krásne lesknúť.

18. ... ale i šperky - Zašlé a začiernalé šperky na chvíľku namočte do octu a potom vyleštite mäkkou handričkou. Budú ako nové!

19. Odstráni nánosy z klávesnice - Nemusíte si na čistenie počítača (teda jeho povrchu) kupovať drahé, špeciálne roztoky. Použite vodu s octom. Pamätajte však, že pri takomto čistení nesmie byť počítač pripojený do elektricky a používať ho smiete, až poriadne uschne (pozor, aby sa vám nedostala voda dovnútra!).

Poslednou oblasťou, kde ocot príde vhod, je starosť o prádlo a oblečenie.

20. Nahradí aviváž - Pridajte ocot do pračky namiesto aviváže - prádlo bude dokonale čisté a krásne mäkučké. Nemusíte sa báť, že by bolo cítiť po octe! Jemný pach vyvetrá skôr, než ich zvesíte zo sušiaka!

21. Poradí si so škvrnami - Biely vinný ocot nastriekajte na škvrny od potu či antiperspirantov, ale i kávy alebo vína, alebo dokonca krvi a ďalšie odolné znečistenie. Potom vyperte.

22. Zachová farby... - Pridajte ocot do prania, máte istotu, že sa "neoperie", teda že sa nebudete po jeho vybratí z pračky diviť, čo sa to stalo s vašimi obľúbenými farbami.

23. ... a zabráni ich púšťaniu - Skvelým typom je namočiť pred prvým praním do octu nové džiny (asi na 10 minút). Nebudú farbiť.

24. Rozžiari bielu - Zašlé a zažltnuté biele oblečenie (najčastejšie to bývajú ponožky) namočte do vody s octom. Uvidíte, ako bez chemických prostriedkov krásne zbelejú!

25. Poradí si so pokrčeným tričkom - Pokiaľ vytiahnete zo skrine (či kufra) oblečenie v pokrčenom stave, poveste ich na ramienko, nastriekajte zmesou z 1 dielu octu a 3 dielov vody a nechajte uschnúť. Bude (skoro) ako čerstvo vyžehlené.

26. Zatočí so škvrnou od žehličky - Teda nesmie sa jednať o spáleninu, s tou už si neporadí nič okrem záplaty. Nič menej malú škvrnu potrite octom a uvidíte, že nebude zďaleka taká nápadná!

27. Poradí si s baktériami - Nemusíte utrácať za drahé dezinfekčné prostriedky na pranie. Ocot si behom prania poradí s najrôznejšími mikróbmi (či už ho pridáte k prášku alebo miesto aviváže).

Nič menej i pri varení a skladovaní potravín vám môže byť ocot nápomocný.

28. Pomôže vajciam natvrdo... - Ďalší z babičkovskych receptov. Proste k vode, v ktorej varíte vajce, pridajte trochu octu. Nepopraskajú.

29. ... i dusenému mäsu - Pri dusení mäsa pridajte do vody pár lyžičiek jablčného octu - nezrazí sa!

30. Zatočí s moľami - Pokiaľ vašu komoru napadli mole, skúste v nej nechať zmes 1,5 šálku s niekoľkými kvapkami prostriedku na mytie riadu. Mole mu nebudú môcť odolať a vaše
potraviny sú v bezpečí...

 

TOPlist