BYLINKY PODĽA ZVEROKRUHU

Staré príslovie hovorí, že nieje na svete bylina, ktorá by na niečo nebola. Astrologia zase každému znamení pripisuje účinné bylinky. Z nich môžete variť čaje či je pridávať do jedla. Aké bylinky sú pre jednotlivá znamení ty pravé?

Baranovi svedčí chmeľ

Väčšina zdravotných problémov Barana vyplýva z jeho bláznivého tempa, ktoré nedovolí, aby poriadne vyležal svoje choroby. Keď k tomu pripočítate bolesti hlavy, je úloha byliny jasná: Barana je potrebné ukľudniť. Zaručene mu pomôžu Chmeľove šišky. Môže si ich zašiť do vankúša, ktorý si dá pod hlavu, alebo ich zaliať vriacou vodou a piť ako čaj. Pokiaľ Baran nachladne, zaberie odvar z čiernej bázy alebo cesnak v akejkoľvek podobe.

Čo Býkovi? Podbel!?

Jeho zdravie býva obvykle závideniahodné. Ale dobrému jedlu a nápoju Býk nikdy neodolá, a tak máva tráviace problémy. Pomôže mu odvar z artičoku. Nie veľmi chutná, ale pomáha! Na choroby krku, ktoré dokážu Býka potrápiť, sa osvedčil podbeľ. Uvarte z neho čaj, pridať môžete skorocel. Ideálnou bylinkou pre Býka je tiež petržlén. Pôsobí ako mierna rastlinná dezinfekcia, naviac predchádza zadržiavanie vody v organizme, čo je u Býkov veľmi časté.

Blížencom vonia konvalinka

Pozornosť by mal každý Blíženec venovať nervom. Staré recepty radili na rozčuľovanie, ktoré je jeho verným sprievodcom, popíjanie odvarov z kvetov konvaliniek v bielom vine – avšak konvalinka je problémová, a preto bude lepší kozlík lekársky.

Pri onemocnení dýchacích ciest sú ideálne sadlové obklady na prsia. Ľanové semeno, jeho odvar sa používa pri tráviacich problémoch, tiež  môže Blíženec piť i pri kašli. Aby čaj chutil, musí si ho prisladiť a pridať plátok citrónu.

Rakovi pomáha zázvor

Všetky jeho psychické prepady sa odrážajú na stave jeho žalúdka. Rak naviac máva pomalšiu látkovou výmenu, takže väčšinou ťahá pár kilo najviac. V staršom veku máva problémy s tlakom a Račice trpia hormonálnou nerovnováhou. Aby sa jeho metabolizmus pohol, spoľahlivo zaberá zázvor. Môže si ho pridať štipku do čaju, sušený zázvor sa dá tiež zaliať horúcou vodou, osladiť medom a popíjať. Pre zrýchlenie látkovej výmeny je vhodný mätový čaj. Gynekologické problémy zvládne odvar z nechtíka lekárskeho alebo kontryhela.

Pre Leva? Jedine arnika!

I ctižiadostivý Lev by mal pochopiť, že je lepšie, keď si občas odfrkne. Urobí to dobre srdcu a predíde i problémom so žlčníkom a pečeňou, čo sú orgány, ktoré reagujú citlivo na stres.

Pri problémoch s tlakom, ktoré máva Lev dosť často, pomáha arnika. V jedle mu urobia dobre byliny horkej chuti: koriander, petržlen, bazalka a kardamón. Vhodnou bylinkou na problémy s pečeňou a žlčníkom je výluh z artičoku a šťava z repy.

Panny fandia majoránke

Ich koníčkom je starosť o vlastné zdravie.

Panny väčšinou trpia tráviacimi problémami, preto by každá mala jesť čo nejviac endivie, čo je druh zeleného šalátu. Do jedla, ak to len trochu ide, by mali pridávať kôpor, kmín a zázvor, čo uľahčuje trávenie. Dobre jej urobia i odvary z anízu, slezu a eukalyptu. Narodenci tohto znamenia sa neustále stresujú, a preto nutne potrebujú bylinu, ktorá podporí funkciu pečene. Zvlášť účinná je majoránka –ako korenie i ako čaj.

Váhy rozžiari žihľavy

Váha sa nerada rozhoduje, zle znáša zmeny

a stres. To sa odráža na činnosti ľadvin.

Keď je Váha celá rozklepaná a má pocit, že sa jej nič nedarí, zaberie odvar alebo výluh z medovky. Skvelo funguje jarná detoxikačná kúra zo žihľavy.

Keď ešte doplní pitie žihľavového čaju oplachovaním vlasov odvarom, bude plná energie i náležíte krásna! Pri problémoch s ľadvinami pomáha urologický čaj, ale predovšetkým petržlen, ktorá pôsobí močopudne. Úspešné sú i čaje z lopúchu väčšieho a nátržníka (tu dávkujte veľmi opatrne!).

Škorpionovi doprajte cesnak

Máva problémy s črevami, močovým mechúrom

a pohlavnými orgány. Vzhľadom k napetiu, v ktorom žije, sa nevyhne vyššiemu krvnému tlaku. Na regulaciu tlaku sa osvedčil najme cesnak, ktorý zároveň posilňuje krvný obeh.

Tráviace obtiaže sa dajú zvládnuť s pomocí chilli papričiek, ale len v primeranom množstve.

Na škorpiónove zdravotné problémy zaberá aj palina, chren a ostružinové listy – pri jeho užívaní by však mal byť rozumný, pretože akékoľvek preháňanie je kontraproduktívne.

Na Strelca zaberá púpava

I keď sa mu nechce, mal by venovať pozornosť životospráve. Strelec totiž ľahko priberá.

Najviac je presné to, čo by nemal, takže jeho pečeň trpí. Keď narieka na tráviace problémy, sú väčšinou spôsobené prejedaním. Na to zaberá púpava!

Popíja sa po dúškoch ako čaj, na jar ju môžete pridať pokrájanú do šalátu.

Dobre mu urobí i odvar zo sirôtky. Ide o bylinkový zázrak, ktorý zrýchli metabolizmus a zbaví pocitu preplneného žalúdka. Strelci by mali často popíjať odvary z repíka lekárskeho alebo čakanky obyčajnej – obe byliny posilňujú pečeň.

Kozorožcovi  prasličku

Kozorožec väčšinou nemáva so zdravím obtiaže. Keď ale nejaký problém má, mal by ho riešiť hneď a bez otálania. K lekárovi ho spoľahlivo dostane reumatizmus a pleť, ktorá trpí rozšírenými žilkami. Vlasom a koži robí dobre odvar z prasličky. Pri problémoch s reumatizmom so odporúčajú kúpele v odvare z brezového lístia, ktoré pomáha i na potiaže s pletou. Ak má Kozorožec problémy s kĺbmi, urobí nejlepšie, keď časť mäsa v jedálníčku nahradí produktmi z celozrnnej múky.

Vodnár  ctí čiernu bazu.

Obtiaže máva najčastejšie s kŕčovými žilami a kŕčmi v lýtkach. Potrápiť ho môžu tiež potravinové alergie. Na preťažené nervy najlepšie zaberá odvar z ľubovníka bodkovaného. Pri dlhotrvajúcich problémoch by sa však mal Vodnár vypraviť k lekárovi.

Na kŕčove žily a kŕče v lýtkach zaberajú preparáty s výťažkom z imela. Proti kŕčom fungujú i minerálky bohaté na horčík. Výborným liečivom je odvar z čiernej bazy, ktorý urýchľuje látkovou výmenu. Vodnár ho môže piť buď nesladený, alebo sa lyžičkou medu.

K Rybám patrí hloh

Množstvo zdravotných problémov (pomalá látková výmena, obtiaže s pečeňou a pankreasom) pramení zo stresu, ktorý by sa Ryby mali naučiť čo najúčinnejšie zvládať. Pre urýchlenie látkovej výmeny si môže jedla ochucovať zázvorom, peprom, rascou a koriandrom, alebo si z nich urobiť odvar a malými dúškami ho popíjať. Trávenie vylepší i teplý odvar zo semien kôpru. Na ukľudnenie vo chvíľach, keď má Ryba pocit, že jej starosti prerastajú cez hlavu, sa osvedčil hloh, ktorý ju psychicky zrovná a pomôže vidieť svet v jasnejších farbách.

 

 

TOPlist