Výhody, ktoré ponúka pitie zlatého moku

                                                           Niektoré pivo môžu konzumovať aj tehotné ženy a cukrovkári.

Pivo - nápoj, ktorý varili vraj už Sumeri pred 6 000 rokmi.
Je to osviežujúci nápoj, bez ktorého si nevieme letné horúce dni ani predstaviť. Má to aj veľa zdravotných výhod pre naše telo

Niektorí odborníci hovoria o tom, že pivo je zdravšie ako voda. Nuž určite ide o to, koľko sa ho vypije a netreba to preháňať. Vo veľkom množstve nášmu telu škodí a už to nie je liek.

"Zlatý mok" však má v sebe veľké množstvo vitamínov hlavne skupiny B a veľa minerálov ako horčík, železo a zinok. Dve pollitrové pivá obsahujú 40 gramov alkoholu a už 60 gramov alkoholu je nebezpečná dávka. Preto pite pivo s rozumom. Pri správnom pomere však pitie piva poskytuje veľké množstvo výhod, tu sú:

1. Chráni pred infarktom 
Je dokázané, že u pravidelných "pivárov" je až o 60 percent nižšia pravdepodobnosť , že dostanú infarkt. Konzumácia piva v správnom množstve potláča usadzovanie tuku v cievach.

2. Znižuje riziko mŕtvice
Prísady v pive pomáhajú zabraňovať zhlukovaniu červených krviniek a vytváraniu krvných zrazenín.

3. Pomáha pri nespavosti
Chmeľ v pive pôsobí ako prírodné sedatívum a upokojuje nervy. Ideálne je pred spaním vypiť pohár piva.

4. Zlepšuje chuť do jedla
V tráviacom trakte horké zložky chmeľu rozhýbu látky a tak zvýšia chuť do jedla.

5. Pomáha pri vysokom tlaku
Mierna konzumácia piva môže podľa lekárov z Holandska znížiť vysoký krvný tlak.

6. Ničí infekcie
Lekári dokázali, že pivo spomaľuje biochemické procesy v krvi, ktoré by inak viedli k zápalom.

7. Vylepšuje pamäť
Podľa americkej štúdie pivári trpia menej často Alzheimerovou chorobu ako ti, ktorí si zlatý mok nedoprajú.

8. Ničí obličkové kamene
Obsah horčíku vo fľaši piva znižuje riziko vzniku obličkových kameňov až o 40 percent.

9. Pomáha pri chudnutí
Po vode a čaji má pivo najmenej kalórií. V pollitrovom pohári je 190 kalórií, v jablčnom džúse až 240 kalórií. To, že po pive sa priberá nie je pravda.
Pivo však obsahuje chmeľ, alkohol a oxid uhličitý, látky, ktoré podporujú chuť do jedla. Človeku sa potom stane, že je aj keď je sýty.

10. Chráni pred hnačkou
Zložky kyselín mliečnej a octovej v pivo chránia naše črevá pred šírením baktérií spôsobujúcich hnačku.

11. Pivom proti cukrovke
Keďže je málo kalorické odporúča sa ako prevencia. Mali by ste ho uprednostniť pred sladkými nápojmi. Dokonca aj ľudia s cukrovkou si môžu dopriať pivo so zníženým obsahom cukru.

12. Predlžuje život
Pri doporučenom pití piva (pohár až dva denne) sa zvyšuje v krvi hladina dobrého cholesterolu, ktorý nás pomáha chrániť pred ochoreniami srdca a zabraňuje kôrnateniu tepien. To, že pivo predlžuje život, preukázalo aj veľké množstvo štúdií.

13. Lieči hlasivky
Samozrejme nesmie byť vychladené, ale najlepšie je pivo izbovej teploty. Pivo výborne obalí hlasivky.

14. Chráni pred rakovinou
Antioxidanty obsiahnuté v pive likvidujú v tele škodlivé voľné radikály. Dve pivá (pollitrové) denne zvyšujú denný príjem antioxidantov až o 10 percent.

15. Čistí obličky
Pivo je v tomto ohľade účinnejšie ako vypitie urologického čaju. Je výborné aj ako prevencia proti obličkovým kameňom.

16. Pomáha pri nachladnutiu
Ako recept na nachladnutia sa odporúča ohriať pivo, zmiešať ho so štyrmi lyžicami medu a piť ako medicínu. Šťavy obsiahnuté v jačmeni pomáhajú pri stimulácii krvného obehu a pomáhajú pri dýchaní. Zároveň posilňujú krvný obeh.

17. Proti stresu
Ďalšie zaujímavé zistenie vedcov z Montrealskej univerzity píše o tom, že ľudia, ktorí pijú pivo menej trpia stresom ako Ľudia, ktorí abstinujú.

18. Zlepšuje našu pleť
Vitamíny B a kyseliny podporujú v tele metabolizmus a regenerujú kožu,
zvyšuje sa aj tvorba kolagénu a pigmentu.

19. Pomáha v tehotenstve
Pri predčasných pôrodoch zohráva svoju úlohu nedostatok kyseliny listovej. Jeden liter piva obsahuje asi tretinu dennej dávky. Tehotným ženám sa preto odporúča piť nealkoholické pivo ako doplnok stravy.

20. Spevňuje vlasy
V pive je obsiahnuté veľké množstvo minerálov a vitamínov. Odporúča sa pivom si vlasy opláchnuť. Jemným vlasom dodá potrebný objem. Nepríjemná vôňa piva po opláchnutí vlasov o niekoľko minút zmizne,
 

Ďalšie veci, ktoré môžete urobiť s pivom

Pivo patrí medzi skutočne užitočné nápoje, dá sa využiť na viac vecí, avšak prioritne každému napadne vypiť ho. Pozrite sa, čo všetko sa dá s pivom ešte robiť.

Pivný kúpeľ 

Vylievať pivo do vane a ešte sa v ňom kúpať? To je predsa barbarstvo! No, nie je tomu úplne tak. Pivný kúpeľ je výnimočná procedúra s liečivými účinkami. Už v stredoveku používali túto techniku na prečistenie organizmu cez póry v pokožke. Pochvaľujú si ho ľudia s kožnými problémami alebo trpiaci nedostatočným prekrvením končatín. Mimo iné, môžete si kedykoľvek jedno načapovať. 

Marináda na mäso

Pokiaľ natriete mäso pivom, dostane príjemnú sladko kyslú chuť. Najlepšie namarinované mäso pivom je hovädzie, potrite ho a nechajte odstáť niekoľko hodín alebo celú noc. Takto pripravené mäso je ideálne upiecť na grile a popritom popíjať jedno vychladené.

Pivný šampón

Je vyrobený z piva, pivných kvasníc a vitamínu B, ktoré dodajú vašim vlasom lesk, pevnosť aj objem. Chmeľ podporuje zdravý rast vlasov a upokojuje pokožku hlavy. Ak by ste si chceli spraviť polmetrové číro, výborne poslúži aj ako tužidlo. Z kozmetiky ešte existuje pivné mydlo alebo pivná hydratačná pleťová maska.  

Hnojenie pivom

Ak má váš kobercový trávnik na sebe hnedé fľaky, výborne môže poslúžiť pivo. Fermentovaný cukor v pive stimuluje rast rastlín a zabíja huby. Postrek sa odporúča z domáceho vareného piva alebo takého, ktoré nebude obsahovať chemikálie. Tráva bude absorbovať cukor z piva a čerpať z nej energiu. V tomto prípade pivo slúži ako rozkladajúce hnojivo.

Zabijak slimákov

Pár prázdnych pohárov so širokým hrdlom naplňte do tretiny lacným pivom. Potom ich umiestnite približne štyri metre od záhrady alebo miesta, ktoré chcete chrániť. Uistite sa, že okraje pohárov sú takmer v jednej rovine s povrchom pôdy. Z nejakého dôvodu slimáky milujú pivo, padnú do pasce a utopia sa. 

Pomôže unaveným nohám

Ste unavení z túry a jediné, čo máte na chate v chladničke, je pivo? Vyberte si vedro, naplňte ho pivom a dajte si do neho nohy. Môže vám výborne poslúžiť ako kúpeľ na nohy. Pomáha unaveným chodidlám a príjemne ich schladí.

Pivo na tlak

Pivo môže poslúžiť na zníženie krvného tlaku, samozrejme nejde o náhradu lieku. Človek, ktorý je pod vplyvom alkoholu býva začervenaný a spotený, niektoré ingrediencie rozširujú cievy a môžu znížiť krvný tlak. Po vypití piva sa znižuje hladina krvného cukru, čo priaznivo ovplyvňuje metabolizmus cukrov a tukov.

Pasca na myši

Okrem ľudí a slimákov neodolajú lahodnej chuti piva ani myši. V knihe kuriozít o pive sa dočítate o tom, že pomocou piva môžete chytiť myš. Niekoľko malých misiek alebo vedier napustíte pivom, od okraju musí viesť malá rampa. Myši upúta vôňa, napijú sa do sýtosti a nebudú vládať vrátiť sa späť.

Masážny nástroj

Certifikovaný masér Dori Love hovorí o tom, že fľaša od piva môže poslúžiť ako masážna pomôcka. Naplnená fľaša pivom sa dá použiť medzi lopatky, na krk alebo lýtka. Kotúľaním fľaše po tele a miernym tlakom, uvoľníte svalové tkanivo. Slúži výborne, ak nemáte nablízku maséra. Opretím fľaše o stenu a následným trením, si spravíte masáž chrbta aj sami. Uistite sa ale, že vás nikto nevidí, mohli by vás zavrieť do blázinca.

Stop chrápaniu

Na nepríjemne "rezanie dreva" v noci, ktoré vaša priateľka rozhodne neobľubuje, vám môže pomôcť pivo. Okrem plechovky piva budete potrebovať ešte tričko s vreckom. Tričko si oblečte naopak, dajte do vrecka plechovku a uistite sa, aby odtiaľ nevypadla. Niekoľko výskumov ukázalo, že väčšia pravdepodobnosť k chrápaniu je, keď spíte na chrbte. Plechovka na chrbte ale zabráni vášmu prevráteniu. Veľkou výhodou je aj to, že máte raňajky rovno v posteli a nemusíte si po pivko nikam chodiť. 

Okolo piva vznikajú rôzne mýty o tom, že z neho rastie veľké brucho alebo škodí zdraviu. Aká je vlastne pravda?

1. Pivári žijú dlhšie

Pitie s mierou je pre organizmus prospešné samozrejme pokiaľ nemáte závažné zdravotné problémy. Stále viac lekárskych štúdií ukazuje, že ľudia, ktorí si doprajú raz za čas pivo, žijú dlhšie ako abstinenti. Pivo je ideálnym nápojom pre občasné pitie, pretože obsahuje menej alkoholu v porovnaní s vínom alebo destilátmi. Ako povedal slávny Thomas Jefferson: "Pitie piva s mierou zlepšuje náladu, podporuje zdravie tela aj ducha."

2. Pivo je prírodné

Niektorí mudrlanti vám povedia, že pivo obsahuje mnoho prísad a konzervačných látok. Pravdou ale je, že pivo je úplne prírodné ako džús alebo mlieko a možno ešte viac. Pivo nepotrebuje žiadne konzervačné látky, pretože obsahuje alkohol a chmeľ, ktoré sú prírodnými konzervačnými látkami. Pivo sa len spracováva, najskôr sa varí, kvasí, potom sa filtruje a balí. 

3. Pivo má nízky obsah kalórií

Ako prírodný nápoj nemá žiadny tuk a ide o nízkokalorický nápoj. Obsahuje podobné množstvo kalórii ako odstredené mlieko, okolo 125. Je to menej ako pomarančová šťava, ktorá má okolo 150 kalórií. Odporúčaná denná dávka kalórií je okolo 2000 až 2050, čo znamená, že ak by bolo pivo váš jediný zdroj výživy, mohli by ste vypiť každú hodinu jedno. Jediné prírodné nápoje, ktoré majú menej kalórií sú čaj, voda alebo čierna káva. Pivo dvanástka obsahuje iba okolo dvanásť gramov sacharidov. Odporúčaná denná dávka sacharidov je okolo 300 gramov, závisí od váhy človeka.

4. Pivo zlepšuje hladinu cholesterolu

Pivo neobsahuje žiaden cholesterol, čo vám môže pomôcť. V organizme fungujú dva druhy cholesterolu, jeden je HDL, čo je takzvaný dobrý cholesterol  a LDL je takzvaný zlý, ktorý sa hromadí v žilách. Podľa niektorých štúdií, jedno pivo denne môže zvýšiť hladinu HDL až do štyroch percent.

5. Pivo vás upokojuje

Sociálne aspekty striedmeho pitia piva sú prospešné pre vaše zdravie. Inými slovami, stretnutie s priateľmi pri pive vám predsa nemôže uškodiť. Dobrá nálada je dôležitá pre vaše psychické zdravie.

6. Pivo má veľa vitamínu B

Pivo obsahuje vysokú hladinu vitamínu B, predovšetkým kyseliny listovej , ktorá pomáha predchádzať infarktu. Pivo tiež obsahuje vlákninu, horčík a draslík. Dá sa povedať, že ide v celku o výživný nápoj. 

7. Pivo je bezpečnejšie ako voda

Ak ste niekde v zahraničí, kde sa neodporúča piť voda, pivo je istota. Je to dokonca bezpečnejšie ako balená voda. Pivo sa varí a v tomto procese sa udržiava čistota a potom je dôkladne utesnené vo fľaši. 

8. Pivo zabraňuje infarktu

Červené víno a množstvo antioxidantov v ňom pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam. Viete, čo obsahuje rovnaké množstvo antioxidantov ako červené víno? Je to čierne pivo. Ide o veľký rozdiel v porovnaní so svetlým pivom.

9. Pivo bojuje s rakovinou

Pivo obsahuje takzvaný xanthohumol pochádzajúci z chmeľu, čo je silný antioxidant, ktorý inhibuje rakovinotvorné enzýmy. Podľa doktora Cristobala Miranda z odboru životného prostredia a molekulárnej toxikológie na oregonskej univerzite je táto zložka v pive oveľa účinnejšia ako v sóji. 

10. Z piva nerastie "pivný pupok"

Štúdie z Londýna aj Prahy ukázali, že neexistuje žiadna súvislosť medzi množstvom piva, ktorí ľudia vypili a ich prevysom z nohavíc. Existuje všeobecná predstava, že pivári sú obéznejší ako abstinenti. Relevantný vzťah medzi pivom a obezitou ale v skutočnosti neexistuje. Druhá vec je, že prídete z krčmy domov hladný a vyjete polovicu chladničky. Brucho vám rastie z nesprávnej životosprávy a nie z piva. Dokonca pivo vám zvyšuje metabolizmus. Nezabúdajte ale na najpodstatnejšiu vec, ak chcete aby vám robilo pivo dobre, pite  s mierou. 

                                        Na zdravie                                           

TOPlist